Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Utworzono dnia 12.11.2018

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jest to międzynarodowe święto obchodzone w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga.

Szacuje się, że na świecie żyje 420 mln diabetyków.  W Polsce na cukrzycę choruje 2,6 mln, czyli 5 % społeczeństwa, ale prawdopodobnie około 750 tys. kolejnych osób nie wie o chorobie . W tej chwili cukrzyca została uznana za chorobę cywilizacyjną.

Wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy:

- cukrzyca typu 1

- cukrzyca typu 2

-  inne typy cukrzycy ( LADA, MODY)

-cukrzyca ciążowa.

Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 8% wszystkich przypadków zachorowań na cukrzycę. W 85-90% dotyczy dzieci, młodzieży oraz młodych osób przed 30. rokiem życia. Najczęściej ujawnia się między 12-15 rokiem życia. Ocenia się, że na świecie żyje ok. 440 tys. dzieci <15 roku życia chorujących na cukrzycę typu 1, a każdego kolejnego roku diagnozowanych jest kolejnych 70 tys. nowych zachorowań.

Cukrzyca jest nieuleczalna chorobą metaboliczną, w której uszkodzeniu ulegają komórki trzustki produkujące insulinę. Początkowo występuje jej niedobór, a potem całkowity brak. Nie jest to choroba zakaźna, trudno przewidzieć, kiedy choroba się ujawni. Proces niszczenia komórek trzustki może trwać kilka lat.

Cukrzyca ujawnia się nagle, a pierwszymi objawami są:

-wielomocz i częstomocz

- wzmożone pragnienie

- gwałtowna utrata masy ciała

- zmęczenie

- pogorszenie wzroku.

Jedynym sposobem leczenia cukrzycy typu 1 jest podawanie insuliny w zastrzykach lub za pomocą osobistej pompy insulinowej.

Chory na cukrzycę musi dbać o prawidłową samokontrolę, tzn. wykonywać szereg czynności w ciągu dnia i nocy:

- odpowiednie podawanie insuliny

- wielokrotne badanie poziomu cukru we krwi GLUKOMETREM

- stosowanie diety wymiennikowej (uwzględnienie wszystkich ilości węglowodanów, białek i tłuszczów, które chory spożywa)

-wysiłek fizyczny

Wiele osób po diagnozie cukrzycy typu 1 żyje normalnie, prowadzi zdrowy styl życia i cieszy się codziennymi aktywnościami.

Cukrzyca typu 2 polega na zaburzeniu procesu wydzielania insuliny przez trzustkę.

Najprawdopodobniej za jej rozwój odpowiadają:

- niezdrowy tryb życia

- mała aktywność fizyczna.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 zwiększa się wraz z wiekiem, ale coraz częściej zapadają na nią także dzieci i osoby przed 30 rokiem życia. Ocenia się, że ok. 80% osób z otyłością cierpi na cukrzycę typu 2. Objawy cukrzycy typu 2 są podobne do objawów cukrzycy typu 1, jednak ich przebieg nie jest tak burzliwy.

Postępowanie terapeutyczne obejmuje przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych, zmniejszenie masy ciała, wysiłek fizyczny. W dalszej kolejności leczenie farmakologiczne środkami doustnymi czy insuliną.

Wczesne rozpoznanie cukrzycy i od początku dobra jej kontrola pozwalają zapobiec powikłaniom i prowadzić aktywne życie. Bardzo ważna jest profilaktyka:

- właściwa dieta

- aktywność fizyczna

- badania profilaktyczne.

Dlatego badajmy się regularnie, nie lekceważmy objawów złego samopoczucia, dbajmy o zdrową dietę i przede wszystkim ruszajmy się!!!

Nasze przedszkole również włączyło się w obchody Dnia Walki z Cukrzycą.

14 listopada od samego rana chętni rodzice oraz personel przedszkola mogli bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi.

Rodzice otrzymali ulotki dotyczące choroby.

Następnie Przewodnicząca Rady Rodziców p. Izabela Goślińska w ciekawy i przystępny dla dzieci sposób opowiedziała o cukrzycy – jej przyczynach,  objawach oraz sposobach leczenia. Dzieci obejrzały film „Cukrzyca – przewodnik dla rówieśników” oraz prezentację multimedialną na temat choroby.

Zorganizowaliśmy również przemarsz ulicami Zagórowa zakończony wspólnym zdjęciem dzieci ustawionych w niebieskim okręgu. Niebieski okrąg jest symbolem cukrzycy.  Chcieliśmy w ten sposób pokazać naszą jedność z osobami chorymi na cukrzycę. Tego dnia wszyscy byliśmy ubrani na niebiesko, mieliśmy również niebieskie baloniki.

Dziękujemy Przewodniczącej Rady Rodziców p. Izabeli Goślińskiej za inicjatywę zorganizowania ŚWIATOWEGO DNIA WALKI Z CUKRZYCĄ w naszym przedszkolu, ciekawą prelekcję na temat cukrzycy, film i konkurs.

Dziękujemy pani Katarzynie Michalak za przekazany plakat, ulotki i paski do glukometrów oraz pani Sylwii Czajka za wykonanie plakatu i ulotek.

Dziękujemy również kierownikowi przychodni „Salus” w Zagórowie – panu doktorowi Mariuszowi Eicke za pomoc w organizacji Dnia Cukrzycy oraz pielęgniarkom – pani Renacie Zandeckiej oraz pani Magdalenie Wrzesińskiej za fachowe przeprowadzenie badań poziomu cukru we krwi.

Poniżej film "Cukrzyca - przewodnik dla rówieśników". Zapraszamy do obejrzenia!

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Utworzono dnia 14.11.2018, 20:47